Beyin Ölümü ve Donasyon Çalışma Grubu KKTC’ de…

10 Mart 2016 Perşembe

Dünya Böbrek Günü nedeniyle 10 Mart 2016 tarihinde, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından Lefkoşa'da, Böbrek ve Diyaliz Hastaları Dayanışma Derneği, Türkiye Organ Nakli Vakfı , Organ Nakli Koordinatörleri Derneği ve Türk Yoğun Bakım Derneği tarafından desteklenen “Böbrek Hastalıkları ve Çocuklar” ana başlığında bir Sempozyum gerçekleştirildi.


Toplantıya; KKTC Meclis Başkanı, Sağlık Bakanı, KTTB Başkanı, çok sayıda idareci ve meslektaşlarımız katıldılar.

Bilimsel programda;
Böbrek Hastalıkları ve Çocuklar
Böbrek Sağlığı ve Beslenme
Böbrek Sağlığı ve Hipertansiyon
Organ Bağışı ve Organ Nakli
Potansiyel Donör Tespiti
Beyin Ölümü Tespiti
Donör Bakımı ve Önemi
Organ Bağışı için Aile Görüşmesi
Organ Çıkarım Organizasyonu ve Organ Paylaşımı


konuları yer almış olup, TYBD Beyin Ölümü ve Donasyon Çalışma Grubu Sekreteri Doç.Dr.Tuğhan Utku ve üyemiz Dr.Azem Ülkü konuşmacı olarak toplantıya katılmış ve Derneğimizi temsil etmişlerdir.

Ziyaret sırasında KKTC Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber makamında ziyaret edilmiştir. Kabulde konuşan Meclis Başkanı Sibel Siber "halkımızın yaşamını daha iyiye daha güzele götürecek olan yasaları geçirmenin sorumlulukları olduğunu ama özellikle sağlığı ilgilendiren yasaların ayrı bir önem taşıdığını söyledi. Organ nakli yasasının Meclisten geçen en önemli yasalardan olduğunu, yasanın ardından üç başarılı böbrek nakli ameliyatı gerçekleştirildiğini belirtti. Bu ameliyatların ülkemizde ilk kez gerçekleştiğini ve doktorlarımızın başarıyla nakil bekleyen hastalarımızı hayata döndürdüklerini belirtti. Özellikle organ naklinde Türkiye’de konusunda uzman bilim insanlarının tecrübelerinin bizim için büyük önem taşıdığını söyleyerek koydukları katkılardan dolayı Türkiye Organ Nakli Başkanı ve ekibine teşekkür etti. Kadavradan nakil konusunda da görüşmelerin ve çalışmaların başlatılacak olmasından ayrı bir memnuniyet duyduğunu belirtti. Uluslararası Organ Nakli Projesinin, bir insanlık projesi olduğunu ve bu projenin başarıya ulaşmasını arzuladığını" söyledi.

Derneğimizin talep edildiğinde KKTC de yaşayan meslektaşlarımıza her türlü yardımı yapmaya hazır olduğu mesajı iletildi.