Beyin Ölümü Tespiti – Donör Bakımı – Aile Görüşmesi Eğitimi gerçekleştirilmiştir.

29 Eylül 2019 Pazar

Bakanlığımız ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa yürütülen “ Organ Bağışında Uyum İçin Teknik Yardım Projesi “ kapsamında bölgemizde 2014-2017 yılları arasında düzenlenen “Beyin Ölümü Tespiti – Donör Bakımı – Aile Görüşmesi” konulu eğitimlerin devamı niteliğinde, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde İzmir Bölge Koordinasyon Merkezi ile Türk Yoğun Bakım Derneği (TYBD), Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD), Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV) işbirliğiyle , ilki 02 Nisan 2019’da ilimizde Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi, ikincisi 9 Mayıs 2019’da Aydın ilimizde, üçüncüsü 12 Haziran 2019’da ilimiz K.Ç.Ü. Atatürk E.A. Hastanesinde olup, dördüncüsü ise 25 Eylül 2019 tarihinde Muğla ili 32. Bölge Eczacılar Odası Toplantı Salonunda düzenlenmiştir.

Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender GENÇER ile İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri İlaç ve Tıbbi Cihaz Başkanı Uzm. Dr. Hüseyin BOZDEMİR tarafından açılış konuşmalarının yapılmasından sonra; İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Organ Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Müge PADIR, İzmir Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Nesibe GÖZTAŞI, TYBD Üyeleri; İzmir SBÜ Tepecik E.A. Hastanesinden Uzm. Dr. Çiler ZİNCİRCİOĞLU ve Uzm.Dr. Taner ÇALIŞKAN, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinden Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Canan GÜRSOY ile İzmir SBÜ Tepecik E.A. Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Hemşire İmren YILDIRIM konuşmacı olarak sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.

Sempozyuma, Muğla ilinde bulunan kamu, özel ve üniversite hastanelerinde görev yapan Sağlık Yöneticileri, Anestezi ve Reanimasyon, Yoğun Bakım, Nöroloji, Beyin Cerrahi, Acil Tıp Uzmanları, Organ Nakli Koordinatörleri ve yoğun bakım ünitelerinde görevli Hemşireler olmak üzere toplamda 79 kişi katılmıştır.

Organ ve doku kaynağı tüm hastanelerimizde Beyin Ölümü Tespitini arttırmak, donör bakımı ile ilgili bilgileri güncellemek ve aile görüşmesinin inceliklerini gündeme getirmek amacı ile İzmir’de yapılan ilk sempozyum sonrası dördüncüsü Muğla ilimizde gerçekleşmiştir. Yıl içerisinde İzmir, Denizli, Manisa, Kütahya, Uşak İllerinde de eğitimler devam edecektir.